AMP

AMP (Accelareted Mobile Pages, Türkçe : Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) anlamına gelir ve kullanıcılara daha hızlı bir deneyim sağlayan web sayfalarının tasarlanmasına yönelik açık kaynaklı bir teknik özelliktir. AMP, önde gelen çok sayıda yayıncı ve reklam teknolojisi tedarikçisinin yanı sıra aralarında Google Arama, Pinterest, Twitter, Medium ve Feedly’nin de bulunduğu birçok içerik platformu tarafından desteklenmektedir.

AMP Başlangıç Rehberi

Bir önceki konumuzda AMP’nin gelişimini ve kullanıcılara ve site sahiplerine sağlayacağı faydadan bahsetmiştik. Bu konuda AMP sayfalarının yapısı ve kodlaması ile ilgili bilgiler vereceğim.

AMP – Accelerated Mobile Pages – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Nedir?

“Ağustos 2015 ayında Dünya’da bir ilk yaşandı ve mobil cihazlarda yapılan Google arama sayısı masaüstü bilgisayarlarda yapılan aramaların sayısını aştı.” Haber Google Kıdemli Başkan Yardımcısı (Google Senior Vice President) Amit Singhal tarafından verildi. Bu haberler birlikte artık mobil kullanımın daha önemli hale geldiği o günlerde belli olmuştu. Google bu bilginin ardından kullanıcıların mobil deneyimlerini artırmak için harekete geçti ve AMP duyurusunu yaptı.