coalition for better ads

Better Ads Nedir?

coalition for better ads
coalition for better ads

Daha iyi reklamlar için oluşturulan koalisyon (Coalition for Better Ads), dijital reklama yön veren reklamveren (advertiser), reklam teknoloji şirketleri (adtech companies) ve network yayıncıları (publisher network) bir araya gelerek, daha iyi reklam sunumunu sağlamak, ziyaretçileri rahatsız etmeden kaliteli reklamlar göstermek ve, adblock tarzı programların kullanımı engellemek amacıyla daha iyi reklamlar standartını (better ads standards) Eylül 2016’dan itibaren oluşturmaya başladılar. Standartlar, dijital reklam gösterimi yapılan masaüstü web (desktop web) ve mobil web (mobile web), tablet cihazlar dahil, olmak üzere hazırlanmıştır.

Çevrimiçi reklam deneyimini artırmak için araştırmalar (Improving the Consumer Online Ad Experience) yapan koalisyon, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki 25.000 (yirmibeşbin)’den fazla internet kullanıcısının değişik reklam türleri üzerindeki tercihlerini değerlendiren anket sonuçlarını değerlendirerek çalışmalarını tamamladı. Bu çalışmada masaüstü web reklamları için 55 adet reklam deneyimi, mobil web için 49 adet reklam deneyimleri değerlendirilmiştir. İçeriği göstermeye engel olan ve kullanıcı hareketi beklemeden gösterilen reklamlar (overlay ad without use action) standartlara göre gösterilmemelidir sonucu ortaya çıktı.

Desktop Web için reklam deneyim sonuçlarını aşağıdaki grafikte inceleyebilirisiniz :

Desktop Web Ad Experiences
Desktop Web Ad Experiences

Mobil Web için reklam deneyim grafiği :

Mobile Web Ad Experiences
Mobile Web Ad Experiences

Coalition for Better Ads’in öncülüğünü yapan şirketlerden birisi olan Google konuyla ilgili açıklamasında :

Web içeriği sunan web sitelerinin (yayıncıların) büyük çoğunluğu çalışmalarını maddi olarak reklamlardan kazandıkları parayla karşılamaktadırlar. Sitelerinde yayınlanan reklamların çekici, yararlı ve ilgiyi artıracak özellikte, yani kullanıcıların gerçekten görmek ve etkileşimde bulunmak isteyeceği reklamlar olması gerekir. Ancak gerçekte kullanıcılar internette, aniden yüksek sesle müzik çalan veya sayfadaki içeriği görebilmeniz için sizi 10 saniye beklemeye zorlayanlar gibi can sıkıcı, rahatsız edici reklamlarla oldukça sık karşılaşmaktadır. Bu sinir bozucu deneyimler bazı kullanıcıların tüm reklamları engellemesine, dolayısıyla içerik yaratma süreçlerini karşılamak için reklamlara bel bağlayan içerik yaratıcılarına, gazetecilere, web geliştiricilerine ve video çeken kişilere büyük bir darbe vurulmasına yol açabilmektedir.

Biz internet reklamlarının daha iyi olması gerektiğine inanıyoruz. İşte bu yüzden, internette sunulan reklamları iyileştirmeye kendini adamış bir endüstri grubu olan Coalition for Better Ads’e (Daha İyi Reklamlar Koalisyonu) katıldık. Grubun geçtiğimiz günlerde ilan ettiği Daha İyi Reklam Standartları, sektörün tüketiciler için reklamları nasıl iyileştirebileceğine dair net, herkese açık, veriye dayalı bir rehberlik sunuyor. Bugün bu standartları nasıl destekleyeceğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. [1]

demektedir. Kısacası kullanıcıların adblock tarzı eklenti ve programların kullanmasının asıl nedenini, rahatsız edici reklamlar olarak görmektedir. Hearst Digital Media Başkanı Troy Young ise :

Kullanıcılarımız bizim için her zaman ilk sırada gelir. Bu yüzden, Koalisyon’un Daha İyi Reklamlara ilişkin çalışmalarını ve standartlarını destekliyoruz. Rapordaki videolar ve ekran görüntüleri son derece faydalı. Ekiplerimiz bu içeriklerden yararlanarak, Koalisyon’un araştırması doğrultusunda neler yapmaları gerektiğini belirliyor. Google’ın sağladığı ayrıntı düzeyi ve şeffaflıktan çok etkilendik ve bu girişimi takdir ediyoruz.

açıklamasını yapmıştır. Ard arda gelen olumlu mesaj, destek ve katılımların ardından, better ads reklam standartı haline gelmiştir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.