better ads standards

Better Ads Standartları Nelerdir?

Better Ads hakkında bilgi sahibi değilseniz, Better Ads Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ziyaretçiler İçin Daha İyi Reklam Deneyimleri Oluşturma

Reklamlar web sitelerinin en büyük gelir kaynaklarıdır. Kullanıcı ve içerikle dost olan reklamlar, iyi bir reklam deneyimi sunarken aynı zamanda ziyaretçilerin sevdiği siteleri finanse ederek web sitelerinin gelişmelerine yardımcı olur. Buna rağmen kötü reklam deneyimi olarak nitelendirilen; beklenmedik bir anda yüksek sesle başlayan video reklamlar, bir sonraki sayfaya geçmeden önce 10 saniye kullanıcıları bekletmeye zorlayan reklamlar, kullanıcı deneyimini düşürmesinden dolayı, kullanıcılar tarafından tüm reklamların engelenmesine sebep olmaktadırlar. Ziyaretçilerin web sitelerini ziyaret ederken, reklamları engellemeleri nedeniyle websitesi sahipleri gerekli kazancı elde edemezler.

Coalition for Better Ads‘in bir önceki konumuzda standartları oluşturmak için çalışmalar yaptığından bahsetmiştik. Yapılan çalışmalar sonucunda kullanıcılar tarafından en az tercih edilen reklamlar artık bilinir hale geldi. Dolayısıyla koalisyon bu reklamlar için bir standart geliştirdi. Dilerseniz bu standartlara bir göz atalım.

Better Ads’e Göre Kullanıcıları En Çok Rahatsız Eden Reklam Türleri

İçerikten önce çıkan (araya giren) reklamlar

İçerik kullanıcı tarafından okunmadan 10 saniye boyunca izlemek ya da görmek zorunda bırakılan reklamlar. Ziyaretçiler içeriği kesintiye uğratan reklamları, özellikle mobil cihazlarda en rahatsız edici reklam olarak görüyorlar. Better Ads’in araştırmalarına göre mobil cihaz kullananların %74 gibi büyük bir kısmı bu reklamlardan rahatsız olduklarını belirtmiştir.

Dikkat Dağıtan Reklamlar

Ziyaretçiler, sitede/sayfada aradığı bilginin olup olmadığına karar vermeleri ortalama 7 saniye sürmektedir. Yanıp sönen animasyonlu reklamlar,  otomatik olarak sesli başlayan video reklamları, kullanıcıların dikkatlerini dağıtarak, içeriğe odaklanmalarına engel olmaktadır. Dikkati dağılan ziyaretçilerin büyük bir kısmı siteyi kısa sürede terk etmektedir.

İstiflenen (Yığın Oluşturulan) Reklamlar

Sayfada içerikten fazla reklam olması hem içeriğin okunmasını zorlaştırırken, hem de sayfanın yüklenmesini olumsuz yönde uzatmaktadır. Özellikle mobil cihazlarda yüksek yoğunlukta reklamlar gösterilmesi, aynı içeriğe sahip fakat daha az reklam içeren sitelere kıyasla daha yavaş ve kullanıcıyı rahatsız edici, içerik okuma deneyimi sunmaktadır.

“Ankete katılan kullanıcıların %69’u, rahatsız edici olan veya araya giren reklamlar yüzünden reklam engelleyici yüklemeye karar verdiğini belirtti.”

Mobil Cihazlarda Reklam Deneyimi

better ads mobil reklam deneyimi
better ads mobil reklam deneyimi

Mobil cihazlarda internette gezinme deneyimi tamamen hız ve rahatlığa bağlıdır. Bu deneyimi kesintiye uğratan veya küçük mobil cihaz penceresinden içeriğe odaklanmayı zorlaştıran her şey, mobil cihaz kullanıcılarını rahatsız eder.

Pop-up reklamlar yerine basit, tam ekran satır içi reklamlar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu tür reklamlar, aynı miktarda ekran alanını içerikleri gizlemeden sunar.

Kolayca kapatılabilen geri sayımlı reklamları deneyin. Bu tür reklamlar, kullanıcıların reklamı görmeden önce içeriğe erişebilmelerini sağlar. Geri sayımlı kayan reklamlarda olduğu gibi, içeriğe erişebilmeleri için kullanıcıları bekleten reklamlar ise çok daha rahatsız edici bir deneyim sunar.

Bu yaklaşımları ölçülü bir şekilde kullanın ve her sayfaya eklemeyin. Tüketiciler için en iyi deneyimler, ekranın üst veya alt bölümündeki küçük yapışkan reklamlar gibi, içeriklerle birlikte sorunsuz bir şekilde görüntülenen reklamlardır. Aşağıda gösterildiği gibi, içerikleri gizlemeden büyük bir alan sunan tam ekran satır içi reklamlar bu tür deneyimlere iyi bir örnektir.

Masaüstü Cihazlarda Reklam Deneyimi

Better Ads Masaüstü Kullanıcı Deneyimleri
Better Ads Masaüstü Kullanıcı Deneyimleri

Pageskin reklamlar, pop-up veya geri sayımlı kayan reklamlara karşılık iyi bir alternatiftir. Bu tür reklamlar, tüm ekranda ana içeriğin etrafında yer alır ve reklamverenlere, kullanıcılara engel oluşturmadan içerikle kusursuz şekilde entegre olabilen geniş bir reklam alanı sunar.

Geri sayım içermeyen ve kolayca kapatılabilen bir kayan reklam kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu reklamlar kontrolü kullanıcıların elinden almaz ve daha az dikkat dağıtır.

Yerleşim ve düzen de masaüstü bilgisayarlarda büyük fark yaratır. Ekran alanı daha büyük olduğundan kullanıcıların içeriklerle etkileşim kurma biçimleri daha farklı olur. Örneğin, alt bölümdeki büyük boy yapışkan reklamlar, tüketiciler tarafından en az tercih edilen reklam türüdür. Bu nedenle yan tarafta gösterilen yapışkan reklamlar kullanmayı deneyin. Aşağıda gösterildiği gibi, kullanıcılara engel olmadan içeriklerle kusursuz bir şekilde entegre olan devirli reklamlar iyi bir alternatiftir.

pageskin reklamlar
pageskin reklamlar

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.