AMP – Accelerated Mobile Pages – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Nedir?

“Ağustos 2015 ayında Dünya’da bir ilk yaşandı ve mobil cihazlarda yapılan Google arama sayısı masaüstü bilgisayarlarda yapılan aramaların sayısını aştı.” Haber Google Kıdemli Başkan Yardımcısı (Google Senior Vice President) Amit Singhal tarafından verildi. Bu haberle birlikte artık mobil kullanımın daha önemli hale geldiği o günlerde belli olmuştu. Google bu bilginin ardından kullanıcıların mobil deneyimlerini artırmak için harekete geçti ve AMP duyurusunu yaptı.

AMP (Accelerated Mobile Pages)’in Çıkış Nedenleri

İlk olarak başlıklar halinde Google tarafından belirlenmiş olan çıkış nedenleriyle ilgili sunumdan önemli gördüğüm kısımları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mobil İçeriklerde Neler Oluyor?

Mobil erişim internetle işi olanların ana ilgi odağı oldu : Artık internetin geleceğinde en fazla söz sahibi olacak cihazlar mobil cihazlar oldu. Bu nedenle internet üzerinden iş yapan yapan her şirket ve bireyin ana ilgi odağı artık mobil erişim. Ana ilgi odağı olması nedeniyle de artık mobil içeriklerde yenilik ve değişikliklerin olması kaçınılmaz hale gelmişti.

Yavaş ve karmaşık tasarımlı siteler mobil web kullanıcılarına sıkıntılar veriyor : Mobil uyumlu olmayan sitelerde en büyük sorun ziyaretçilerin sayfalarda kolay bir şekilde gezmesinin mümkün olmaması. Hem okunabilirlik açısından hem siteyi gezme açısından mobil uyumsuz siteler ziyaretçilere zor anlar yaşatıyor. Yavaş olabilecek GSM bağlantıları yada tarayıcı (browser) tarafından işlenmesi kolay olmayan sayfaların işlemci ve ram kapasitelerini zorlaması kullanıcıları zor durumda bırakıyor. Bu nedenle kullanıcı deneyimi iyi bir durumda değil.

Mobil uygulamaların sayısı hızla artarken çeşitliği azalıyor : Mobil uygulamalar kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunarken, organik büyüme konusunda bir noktada sınırlı kalmaları, çeşitliliğin azalmasına neden oluyor. Ayrıca uygulamaların keşfedilmesi her zaman mümkün olmayabiliyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar bir çok mobil uygulamalarını telefonlarına indirmelerine rağmen günlük ortalama 4-5 uygulamayı kullanmaktadırlar.

Mobil İçeriklerde Performans ve Kullanıcı Beklentileri Nelerdir?

Mobil kullanıcıların web sitelerinden gezinme kolaylığı ve hız bekledikleri araştırmalardan çıkan bir diğer sonuç. Mobil kullanım deneyiminde bu iki maddeye önem verenlerin oranı %80.

Kullanıcıların %78’i sayfa başına 4 yada daha az reklam olması gerektiğini düşünürken, %60’ı metin ve reklamların dikey olarak hizalandığı web sitelerine güvendiğini dile getiriyorlar. %60’lık kesim ise, karışık tasarıma sahip olan mobil sitelerin güvenirliliğinden şüpheleniyorlar. Kolay kullanılabilen siteleri daha güvenilir bulduklarını ifade ediyorlar. Ayrıca kullanıcıların %40 sayfanın yüklenmesinin 3 saniyeden fazla sürmesi durumunda ise web sitesini terk etmek istediklerini belirtiyorlar.

Buraya kadar kullanıcıların yaşamış olduğu deneyim ve zorluklardan bahsettik. Peki websiteleri yani yayıncıların karşılaştıkları zorluklar neler isterseniz bir de onlara göz atalım :

Mobil Yayıncıların Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir?

Genel olarak dört kategori altında yayıncıların karşılaştıkları zorlukları sınıflandırabiliriz :

  • Kullanıcıların yaşadıkları olumsuz web denemeyimi nedeniyle yaşanılan ziyaretçi kayıpları
  • İçerik düzeyinde para kazanmanın daha zor oluşu,
  • Teknolojik güncellemelerin sektör gelişimiyle aynı hızda olmaması
  • Reklam engellem trendinin her geçen gün yukarı doğru ivme kazanması

Tespit edilen tüm bu zorlukların ardından hem kullanıcı hem de yayıncının ihtiyacı olanların neler olduğuna değinelim :

Mobil Sitelerde İhtiyacımız Olan Şeyler Nelerdir?

Google bu konuda 5 ana başlığa dikkat çekiyor :

  • Hızlı olmalı
  • Kolay uygulanmalı
  • Mobil uyumlu olmalı
  • Açık web’e uygun olmalı
  • Güçlü teşvikler sağlamalı
Mobil Deneyim için ihtiyacımız olan şeyler

Web Sayfaları Nasıl Daha Hızlı Hale Getirilebilir?

Sayfaları Birleştirme

Sayfalarda yer alan ve yavaşlamasına sebep olan javascript dosyalarının azaltılması sayesinde sayfalar daha hızlı hale gelebilecektir.

Bant Genişliğini Optimize Etme

Mobil cihazlar için en iyi içerikleri edinmek gerekmektedir. Bunların içerisinde cihazın kabiliyeti, ekran çözünürlüğü olarak düşünebiliriz.

Sayfadaki tüm öğeleri aynı anda eş zamansız (async) olarak yüklemek de bant genişliğini optimize etmek için önemli bir adım olacaktır.

Sayfaları Önbelleğe Alma

Sayfaların yerel kopyasını depolamak için içerik yayınlama sunucularını kullanmak hız konusunda bize yardımcı olacak bir diğer önemli adımdır diyebiliriz.

Accelarated Mobile Pages ile Tanışalım

AMP kullanıldığında web sayfasındaki kodların nasıl göründüğüne aşağıdaki görselden bir göz atalım.

Accelareted Mobile Pages ile Tanışalım

Sol tarafta yer alan klasik kodlama ile yapılmış web sayfasının alt kısmında yer alan yoğunluğa dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Görüldüğü AMP ile hazırlanan web sayfası ile klasik hazırlanan web sayfasının görüntü olarak aralarında çok büyük fark olmamasına rağmen, kod yoğunluğu AMP tarafında daha az olduğundan sayfanın hızlı yüklenmesini sağlamaktadır.

AMP Nedir?

AMP’nin teknik özelliklerini 4 başlıkta özetleyebiliriz.

AMP Nedir?

HTML5 tabanlı olan AMP bu özelliği sayesinde geliştiricilerine kendilerine özel HTML5 öğeleri tanımlamalarına izin vermektedir.

Geliştiricilerin hiçbir şekilde javascript kod yazmalarına gerek kalmamaktadır.

CCS3 desteği sayesinde web sitelerinizde kullanmış olduğunuz tasarımın aynısını AMP sayfalarınızda kullanabilirsiniz.

Global Proxy önbelleği sayesinde yayıncılar yayınlarının kopyalarını ücretsiz olarak global önbellekte saklayabiliyorlar. Buradaki reklam gelirleri yine yayıncılarla paylaşılıyor.

AMP İşleyiş Şekli Nasıldır?

AMP isleyiş şekli nasıldır?

Yukarıda bahsettiğimiz işleyişin grafik haline baktığımızda fikir sahibi olabiliriz.

AMP Önbelleği

AMP önbelleği kullanmanın faydalarından birisi de bant genişliğidir. Bu sayede içerik her seferinde site sunucusundan değil, önbellek sunucuları üzerinden aktarılmaktadır.

AMP Önbelleği

Özellikle kıtalararası yayın yapan websiteleri önbellek sayesinde erişim konusunda ciddi avantaj sağlayacaktır.

AMP Kullanan Sayfaların Rakamlarla Performanslarında Olan İyileşmeler Nelerdir?

AMP sayesinde oluşan performans rakamları :

AMP sayesinde sayfalar 4 kat daha hızlı açılırken 10 kat daha az data harcamaktadır

Kısaca AMP’nin ne olduğuna bu konuda değinmeye çalıştım. Teknik bölümlerle ilgili paylaşımlarımı başka yazılarda yapmayı planlıyorum. Sorularınız için yorum kısmını kullanmaktan çekinmeyin lütfen.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version