Manuel İşlemler

Google Manuel İşlem Nedir?

Webmasterlarla iletişim için kullanılan Google Search Console üzerinde site sahiplerinin yapmış oldukları ihlalleri bildirmek için bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüme Manuel İşlemler Raporu denilmektedir. Her SEO ve web yöneticisinin bilmesi ve hataya düşmemesi gereken bir durumdur manuel işlemler. Peki nedir bu manuel işlemler?

Manuel İşlem Nedir?

Google kendi sitesinde, Google ve Spam başlığı adı altında manuel  işlemleri aşağıdaki gibi açıklamaktadır :

Arama motorlarının ortaya çıkışından beri, sonuçlar sayfasının en üstünde yer almak için bıkıp usanmadan hilelere başvuran kişiler olmuştur. Normalde daha alakalı olan web siteleri, alakasız sonuçlar tarafından sıralamada aşağılara itildiği için, bu, arama yapan kullanıcılar için olumsuz bir durumdur. Diğer yandan, sitelerinin bulunması zorlaştığı için, kurallara uygun hareket eden web sitesi sahipleri de bu durumdan kötü etkilenmektedir. Bu nedenlerle, Google olarak en başından beri, spam üretenlerle mücadele ederken, kullanıcıların aradıkları yanıtları bulmalarına ve meşru web sitelerinin Google Arama sayesinde trafik almalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Google, arama hizmetini geliştirmek için sürekli olarak çalışmaktadır. Verilere dayalı bir yaklaşım benimseyip arama kalitesini değerlendirmeleri için tam zamanlı analistler, araştırmacılar ve istatistikçiler çalıştırırız. Algoritmalarımızdaki değişiklikler, yayınlanmadan önce kapsamlı kalite değerlendirmelerinden geçer.

Algoritmalarımız spam’ı algılama konusunda son derece başarılıdır ve çoğu durumda spam’ı otomatik olarak keşfedip arama sonuçlarımızdan kaldırırız. Bununla birlikte, dizinimizin kalitesini korumak amacıyla spam’ı arama sonuçlarımızdan kaldırmak için manuel işlem de uygularız.

Google Search Console

Büyük datalarla uğraşan sistemlerin isteyeceği en son şey manuel müdehalelerin olmasıdır. Çünkü manuel işleme başladığında bunu binlerce kez yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle her işlemi otomatik halletmek istersiniz. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi önlem amacıyla manuel işlemlere başvurmak bazen çok gerekli bir durumdur. Özellikle de bu milyonlarca kişinin internetteki arama deneyimini etkiliyorsa.

webspam

Manuel İşlemler Raporu Nedir?

Manuel işlemler raporuna Google Search Console üzerinden https://www.google.com/webmasters/tools/manual-action?hl=tr adresinden ulaşabilirsiniz. Manuel işlemler raporuyla ilgili Google’un tanımı şu şekildedir :

Manuel İşlemler raporunda, sitenizdeki sayfaların Google’ın web yöneticisi kalite yönergelerine uygun olup olmadığını makineler yerine gerçek kişilerin belirlediği örnekler listelenir. Google’ın algoritmaları, spam içeriğin büyük bir çoğunluğunu algılayıp otomatik olarak bunların sıralamasını düşürebilir. Geri kalanlar için sayfaların manuel olarak incelenmesi ve yönergeleri ihlal etmeleri durumunda işaretlenmesi amacıyla gerçek kişilerden oluşan incelemeciler kullanırız. İşaretlenen sitelerin sıralaması düşürülebilir veya bu siteler Google arama sonuçlarından tamamıyla kaldırılabilir. Manuel İşlemler sayfasında, sitenizdeki bilinen sorunlar listelenir ve sorunu ele almanıza yardımcı olacak bilgiler sağlanır. Sitenizin sıralaması etkileyen bir manuel spam işlemi olursa, bunu e-posta göndererek veya ileti merkezinde size bildiririz.

Manuel İşlemlere Maruz Kalmamak İçin Temel İlkeler Nelerdir?

Google tarafından belirtilen ve manuel işlemlere maruz kalmamanız için uymasını istediği temel ilkeler şu şekildedir :

 • Sayfalarınızı kullanıcılar için hazırlayın, arama motorları için değil.
 • Kullanıcılarınızı aldatmayın.
 • Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış hilelerden kaçının. En önemli kurallardan biri, yaptığınız işi rekabet ettiğiniz bir web sitesine veya bir Google çalışanına açıklarken kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizdir. Yararlı başka bir test de “Bu, kullanıcılarıma yardımcı oluyor mu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım?” sorularını sormaktır.
 • Web sitenizi benzersiz, değerli veya çekici yapan şeyleri düşünün. Web sitenizin, alanınızdaki diğer sitelere göre daha fazla göze çarpmasını sağlayın.

Manuel İşlem Türleri Nelerdir?

Manuel İşlemler sayfasında iki tür işlem görüntülenir.

 • Site çapında eşleşmeler bölümünde tüm siteyi etkileyen işlemler listelenir.
 • Kısmi eşleşmeler bölümünde bir sitenin ayrı ayrı URL’lerini veya bölümlerini etkileyen işlemler listelenir. Özellikle de site, diğer kullanıcıların veya işletmelerin içerik oluşturacakları ve paylaşacakları bir platform ise, popüler bir sitenin ayrı ayrı sayfalarına yönelik manuel işlemlerle daha çok karşılaşılır. Sorunlar izole edilmiş gibi görünüyorsa, tüm site değil sadece ayrı ayrı sayfalar, bölümler veya gelen bağlantılar etkilenir

Her bölüm aşağıdaki bilgileri içerir:

 • Neden: Google’ın uyguladığı her işleme ilişkin nedenler.
 • Etki: Her manuel işlemin sitede etkilediği bölümler bölümleri. Sadece ilk 1000 eşleşme görüntülenir.

Yaygın Olarak Uygulanan Manuel İşlemlerin Listesi Nelerdir?

 • Saldırıya uğramış site
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan spam
 • Spam içerikli ücretsiz barındırıcılar
 • Spam içerikli yapısal işaretleme
 • Sitenize yönelik yapay bağlantılar
 • Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik
 • Gizleme ve/veya gizli yönlendirmeler
 • Gizleme: İlk Tıklama Ücretsiz politikasının ihlali
 • Sitenizden verilen yapay bağlantılar
 • Tam spam
 • Gizlenmiş resimler
 • Gizli metin ve/veya anahtar kelime doldurma

Manuel İşlemlere Maruz Kalmış Site İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle manuel işleme düşmenize sebep olan durumları ortadan kaldırmalısınız. Unutmayın ki sitenize manuel işlemi uygulayan bir bilgisayar programı değil, gerçek kişilerdir. Bu nedenle yeniden değerlendirme isteği göndermeden önce sorunun sitenizde artık var olmadığından emin olmalısınız.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra, gönderdiğiniz değerlendirme isteğine büyük ölçüde olumlu cevap alırsınız.

2015 Google Manuel İşlem İstatistikleri Nedir?

Google resmi bloğundan yaptığı duyuruya göre 2015 yılı içerisinde 4.3 milyon manuel işlem uyarısını web yöneticilerine gönderdi.

2015 Google Manuel İslemler

2015 ile ilgili raporda ilginç bir istatistik ise, hacklenen site sayısındaki artış oldu. Bir önceki yıla göre hackerlar tarafından hacklenen sitelerde %180 oranında bir artış kaydedildi.

Yeniden değerlendirme isteklerinde ise başarı oranı %33. Yani sitesini düzelttiğini iddia eden web yöneticilerinin sadece üçte biri spam çalışmalarını temizlediler diyebiliriz.

Kaynaklar ve Görseller :

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version