Haber Seo

Seo Haber – Şehir Efsanesi Midir?

Arama motoru optimizasyonu (İngilizce, Search Engine Optimization) sitenizi arama sonuçlarında daha iyi arama performası göstermesi için sitenizde yapmanız gereken kullanıcı deneyimini artıcı aksiyonlar bütünüdür. Son zamanlarda haber siteleri, daha fazla ziyaretçi elde etmek için kullanıcı odaklı haberler sunmak yerine kelime yoğunluğunu (keyword density) artırarak arama sonuçlarında daha iyi performans elde ettiklerini düşündüklerinden kullanıcıyı son derece sıkan içerikler üretmektedir. Kullanıcı deneyimini kötüye doğru hareketlendiren bu uygulamaya Google gibi arama motorları sessiz kalmıyor ve manuel işlemlerle sıralamadaki performasını düşürmeye devam ediyor. Peki bu seo haber olayının aslı astarı nedir, gelin beraberce  inceleyelim.

Seo Haber Nedir?

Gerçekte böyle bir tabir olmamasına rağmen arama sonuçlarını manipüle etmek isteyenlerin kendilerince ortaya attıkları bir terimdir seo haber. Haber içeriğindeki kelimeleri daha fazla kullanarak elde ettikleri başarıları(!) -buna kesinlikle başarı denilemez, dense dende ancak spam denir- artırmaya yönelik kullanıcıyı sıkan ve arama motoralarını yanıltan haberlerdir.

Arama motorları, arama sonuçlarını başarılı bir şekilde sıralayabilmek için dilbilimin bir alt konusu olan anlambilimi için geliştirilmiş bilgisayar algoritmalarını kullanırlar. İçerisinde onlarca metrik barındıran anlambilim formülleri içerisinde etkili bir formül ise kelimenin frekans değeridir. Kelimenin frekans değerini artırmak isteyen haber siteleri anlamsız ve kullancıyı sıkacak kadar çok yinelenmiş kelimeler kullanmakta ve buna da seo haber demektedirler.

Seo Haber Başarı Mıdır?

Yukarıda bahsettiğim gibi, amaç arama motorunu kandırmak ve sonuçlarda daha iyi bir yer elde etmek ise sizin bir başarı olarak değerlendirilebilir. Ancak gerçek hayatta tamamen bir fiyaskodur. Haberi okumak isteyen ziyaretçi asla ve asla asıl içeriğe kısa sürede ulaşamamakta en az 100-200 anlamsız şekilde dizilmiş kelime yumaklarını okumak zorunda kalmaktadır. Her ne kadar matematik formülleri ile uyumlu olsa da kullanıcı deneyimi olarak tamamen bir fiyasko diyebiliriz.

İçeriği okumaktan sıkılan ziyaretçilerin sayfayı çok kısa sürede terkettiği site analitik verilerine yansımaktadır. Hedefi sadık ziyaretçi olan haber siteleri için kesinlikle bir başarı değildir. Çünkü siteyi ziyaret edenlerin aynı konularda bir daha aynı siteyi ziyaret etmek istemediklerini belirtmektedirler.

Seo Haberler için Arama Motorları Önlem Alıyorlar Mı?

Kullanıcı deneyiminin haber sitelerinde git gide kötüleşmesi sonucunda başta Google olmak üzere arama motorları algoritmik ve manuel aksiyonlar almaya başladılar. Geçen sene sonunda ünlü birçok haber sitesi manuel işlem cezasına maruz bırakıldı. Yaptıkları yerinde değişiklikler sonucunda manuel işlemler kaldırılmıştır.

Manuel İşlem Nedir?

Bilmeyenler için manuel işlem, arama motorlarının kalite ekipleri tarafından, sitelerin aramalarda iyi performans sergilemesini önleme amaçlı yapılan bir yaptırımdır. Bu yaptırım sayesinde kullacıyı kandırmaya çalışan siteler, arama sonuçlarında nerdeyse hiç görünmezler. Bu yaptırımın kaldırılması için sitelerinde kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen sayfaların yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Google Seo Haber Konusunda Neler Yapıyor?

Google’da irtibatta olduğumuz İrlanda ofisinden kalite ekibi çalışanı Fatih ÖzkesemenGoogle Webmaster Yardım Forumlarında konuyla ilgili birçok soruya cevaplar vererek, haber sitelerinin seo haber olarak kastettiği aldatmacaları düzeltmeden uygulanan manuel işlem cezasının kaldırılmayacağını defalarca vurgulamıştır.

Seo Haber Denilen Amacından Uzak Haber Görürsem Ne Yapmalıyım?

Bu konu aslında çok önemli. Web site ziyaretçileri bu konuda hassas davranarak Google gibi arama motorlarına spam raporları göndererek, gerekli aksiyonlarına alınmasına yardımcı olabilirler. Gönderdiğiniz her raporun, Google çalışanları tarafından incelenip değerlendirildiğinden emin olabilirsiniz. Ne kadar çok bildirim yapılırsa, o kadar kaliteli içeriklerin arama sonuçlarında karşımıza çıkacağını unutmayın lütfen. Spam bildirimleri için https://www.google.com/webmasters/tools/spamreportform?hl=tr adresindeki kısacık formu doldurabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version